نکات مهم در شارژ گاز کولر ماشین که باید بدانید

شارژ گاز کولر خودرو

شارژ گاز کولر خودرو

شارژ گاز کولر ماشین زمانی باید انجام شود که شما یک سری تغییرات را در سیستم خنک کنندگی خودروی خود احساس می کنید. وقتی کولر ماشین را روشن می‌کنید و می‌بینید که سیستم تهویه مطبوع شما انرژی زیادی را صرف می‌کند، اما هوای خنکی به کابین وارد نمی شود، نشان دهنده این است که زمان شارژ مجدد گاز کولر خودروی شما فرا رسیده است. فرآیند به همین سادگی اتفاق می افتد.

شارژ مجدد گاز کولر ماشین به این مفهوم است که خنک کننده بیشتری به سیستم تهویه خودرو اضافه می کنید تا هوای خنک مجدداً شروع به حرکت کند؛ یعنی این خنک کننده می تواند جریان هوای خنک به سیستم تهویه را آسانتر کرده و در نتیجه، داخل کابین ماشین خنک تر می شود.

لازم به ذکر است که شارژ گاز کولر خودرو یک راه حل موقت برای رهایی پیدا کردن از مشکلات بزرگتری است که در آینده گریبان گیر شما می شود.

اگر سیستم خودروی شما گاز خنک کننده نداشته باشد، نشان می دهد که حتماً عیب یا نقصی در یک قسمت به وجود آمده است. منظور از خنک کننده، همان گاز مبرد است که از کولر ماشین به داخل سیستم جریان پیدا می کند. یک انتقال حرارت ساده باعث خنک شدن هوای موجود شده و داخل کابین نیز خنک تر می شود.

یکی از دلایلی که نشان می دهد به شارژ گاز کولر ماشین نیاز دارید این است که سیستم تهویه شما به نوعی خراب شده باشد. مثلاً ممکن است لوله ها نشتی پیدا کرده اند، یا بست ها و اتصالات دچار مشکل شده اند. در هر صورت، تمام قسمت های سیستم تهویه ماشین شما باید توسط مکانیک بازرسی شود و اگر نیاز بود تعمیر گردد.

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد. بسیاری از خودروهای قدیمی این قابلیت را ندارند که شارژ گاز کولر ماشین برای آنها به صورت دستی انجام شود. در این خودروها معمولاً مبرد یا همان خنک کننده با فناوری امروزی وجود ندارد، بنابراین این سیستم آنها به مرور زمان منسوخ می شود.

شاید بتوان در خانه عملیات شارژ گاز مبرد کولر خودرو را هم انجام داد اما پیشنهاد ایمن تر و بهتر این است که این کار را به تعمیرکار حرفه‌ای واگذار کنید. کار کردن با سیالات و تجهیزات شارژ گاز کولر تقریباً خطرناک است. این کار را به مکانیک خودتان واگذار کنید.

بیشتر بخوانید: دستگاه لاستیک درار و نکاتی که برای خرید باید بدانید

چرا شارژ گاز کولر خودرو تا این اندازه مهم است؟

شارژ گاز کولر خودرو

شارژ گاز کولر خودرو

در قسمت مقدمه به این موضوع اشاره کردیم که گاز کولر خودرو در واقع چه کاری انجام می‌دهد. سیستم تهویه خودروی شما به همین گاز خنک کننده یا گاز مبرد وابسته است.

اگر به هر دلیلی داخل کابین خودروی شما خنک نمی شود، نیاز به شارژ گاز کولر ماشین دارید. در این شرایط، تعمیرکار یا مکانیک شما سیستم خنک کننده را مجدداً با مقداری گاز خنک کننده پر می کند.

تجهیزاتی به همین نام برای شارژ مجدد گاز کولر خودرو در تعمیرگاه های تخصصی وجود دارند. این دستگاه ها راه حلی سریع ارزان و آسان برای این مشکل هستند. برای اینکه مطمئن شوید آیا گاز مبرد در خودروی شما به مقدار کافی وجود دارد یا خیر، خودرو را به یک تعمیرگاه معتبر برسانید.

یکی از مهمترین نکاتی که نشان می دهد چرا فرایند شارژ گاز کولر ماشین مهم است و چرا باید تعمیر کار آن را انجام دهد، در واقع ترکیبات شیمیایی گاز مبرد می باشد.

مبرد یا همان خنک کننده کولر ماشین، یک نوع گاز است که شامل برخی از ترکیبات فرار می باشد. یک دسته از مواد شیمیایی خطرناک در این گاز مبرد اگر به محیط زیست راه پیدا کنند، می توانند لایه اوزون را تخریب نمایند. به همین دلیل باید هنگام شارژ مجدد گاز کولر، این مواد مخرب به درستی دفع شوند تا خطری برای محیط زیست نداشته باشند.

پیشرفته ترین تجهیزات می توانند گاز مبرد را از سیستم اتومبیل حذف کنند و آن را مجدداً شارژ نمایند. پر کردن سیستم تهویه خودرو با گاز مبرد جدید، عملکرد خنک کنندگی خودروی شما را افزایش خواهد داد.

در برخی موارد ممکن است این مورد وسوسه انگیز به وجود بیاید که صاحب خودرو برای جلوگیری از هزینه شارژ مجدد گاز کولر، خود شخصاً به این کار اقدام نماید. این یک تصمیم گیری غیر عاقلانه و غیرمنطقی است!!

تحت هیچ شرایطی نباید شخصاً گاز کولر ماشین را خودتان عوض کنید. اول آنکه دستگاه مخصوص این کار را ندارید و به خودتان و محیط زیست آسیب وارد می کنید. یک تعمیرگاه تخصصی در اطراف محل زندگی پیدا کنید و برای خدمات شارژ گاز کولر ماشین، خودرو را به آنجا ببرید.

بیشتر بخوانید: بالانس چرخ خودرو چیست و چرا مهم است؟

بهترین زمان شارژ گاز کولر ماشین چه موقع است؟

شارژ گاز کولر

شارژ گاز کولر

یکی از مهمترین سوالاتی که اکثر صاحبان خودرو می پرسند این است که “ما چه زمانی باید نسبت به شارژ مجدد گاز کولر خودروی خود اقدام کنیم؟” این یک سوال منطقی است؛ چون اگر دیرتر برای این کار اقدام کنید، ممکن است برخی قطعات ماشین شما آسیب وارد شود.

وقتی مشاهده کنید با زدن کولر خودرو، داخل کابین ماشین خنک نمی شود، بهتر است میزان شارژ مبرد کولر را چک کنید. در هر صورت، اگر سطح گاز مبرد کمتر از حد معمول باشد نیاز به شارژ مجدد دارید.

یکی دیگر از نشانه هایی که به شما می‌گویند باید گاز مبرد کولر ماشین را شارژ کنید این است که سطح فشار داخل سیستم کاهش پیدا می کند. این کاهش فشار باعث می شود که عملکرد کولر مختل شود و گرمای بیش از حد در سایر قطعات ماشین اتفاق بیفتد.

اگر در اتصالات و لوله های سیستم تهویه خودرو یا خنک کننده خودرو نشانه‌هایی از نشتی مایعات مشاهده کردید، باید آن قطعه را بازرسی کنید و در صورت نیاز، تعویض نمایید. این نشان می دهد که لوله ها نشتی دارند و به احتمال زیاد، سطح گاز مبرد کولر ماشین هم کاهش پیدا کرده است.

به طور کلی، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید پس از پیمودن کیلومتر خاص با ماشین، باید گاز کولر را شارژ کنید. آنقدر منتظر بمانید که نشانه ها و علائمی از مشکلات در سیستم تهویه خودرو را در ماشین خود مشاهده کنید. پیشنهاد بهتر این است که اتومبیل را سالانه چک کنید تا از بروز مشکلات جدی در در آینده جلوگیری نمایید.