با جک چهار ستون و نکات مهم خرید آن آشنا شویم

جک چهار ستون چیست

جک چهار ستون چیست

جک چهار ستون، یکی از مهمترین تجهیزات تعمیرگاهی خودرو به شمار می‌رود. ساختار این نوع جک ها با طراحی جک دو ستون بسیار متفاوت است.

همان طور که از نام جک های چهار ستونه برمی‌آید، این نوع تجهیزات از چهار ستون عمودی تشکیل شده‌اند که به واسطه دو تکیه گاه ریلی به یکدیگر متصل هستند. یک قسمت متحرک بالابری از طریق پنل کنترل برقی، خودرو را به سمت بالا و پایین جابجا می کند.

با این مقدمه می توانید به اهمیت جک چهار ستون در تعمیرگاه های خودرو سواری و خودروهای سنگین پی ببرید. بالابرهایی که روی جک های چهار ستونه و دو ستونه تعبیه شدند، بسیار بادوام و پرقدرت هستند.

بالابری، نقش مهمی در صنعت خودروسازی یا تعمیرگاه خودرو ایفا می کند. فرض کنید قرار است خودروی شما توسط مکانیک و تعمیرکار به طور کامل بازرسی شود. برای بازرسی قطعات زیرین خودرو نیاز است که خودرو تا ارتفاع معینی بالا برود. همین فرآیند با استفاده از انواع جک های دو ستونه و چهار ستونه انجام می شود.

وجود جک دو ستون و چهار ستونه در تعمیرگاه ضرورت دارد. گاهی اوقات، وزن وسیله نقلیه به گونه‌ای است که جک های دو ستونه برای خدمات رسانی کفایت می کند؛ اما در برخی موارد هم، وزن خودرو از حالت معمولی بیشتر است و اهمیت دارد که توزیع اندازه و وزن وسیله نقلیه، به درستی روی تکیه گاه انجام گیرد.

در این شرایط است که انواع جک چهار ستون، که بالابرهای مجهز و پیشرفته ای هستند، برای تعمیر یا بازرسی وسیله نقلیه استفاده می‌شوند. دسترسی آسان به فضای داخل وسیله نقلیه و راحت تر بودن تعویض قطعات یا تعمیرات  برای تکنسین ها از طریق این دستگاه ها امکان پذیر خواهد بود. بهترین بالابرها و جک های تعمیرگاهی باید تمام شرایط ایمن را هنگام کار فراهم کنند.

خرید جک چهار ستون از بسیاری جهات اهمیت دارد. چنانچه می خواهید این دستگاه‌ها را برای تعمیرگاه خود بخرید، یکسری نکات وجود دارد که نباید از آنها غافل شوید. در قسمت بعدی نکات مهم در خرید جک های چهار ستونه را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: جک دو ستون چیست و چگونه بهترین مدل را بخریم؟

۵ نکته مهم خرید جک چهار ستون برای تعمیرگاه خودرو

خرید جک های تعمیرگاهی

خرید جک های تعمیرگاهی

نکته اول: اندازه طول جک های چهار ستون

اولین نکته که هنگام خرید جک چهار ستون باید به آن توجه کنید، اندازه طول آن ها است. جک های چهار ستونه در حد فاصل بین چهار ستون، در جهت طول، یک اندازه مشخص دارند.

این اندازه، به اندازه محور وسیله نقلیه بسیار مرتبط است. وسیله نقلیه روی این تکیه گاه قرار می‌گیرد تا به سمت بالا حرکت کند، بنابراین باید اندازه محور و اندازه طول جک با هم همسان باشند.

از طرف دیگر، اندازه ارتفاع بالابری جک هم مهم است. برای خودروهای مختلف، اندازه بالابری می ‌تواند با حداکثر تحمل بار توسط جک در ارتباط باشد.

جک های چهار ستونه به صورت آسانسوری، بالا و پایین می روند، بنابراین وقتی می خواهید آنها را برای تعمیرگاه خود انتخاب کنید، به تمام اعداد و ارقام و اندازه های طول و عرض و ارتفاع بالابری دقت ویژه داشته باشید.

نکته دوم: ظرفیت بالابری جک

دومین نکته که در خرید جک چهار ستون بسیار اهمیت دارد، ظرفیت بالابری آن است. شما نمی توانید بدون توجه به اینکه جک تعمیرگاهی چقدر می تواند وزن را تحمل کند، آنها را بخرید!

ظرفیت بالابری جک های دو ستونه با چهار ستونه متفاوت است. قطعاً جک های چهار ستونه تعمیرگاهی ظرفیت بیشتری دارند. در بین مدل های مختلف از همین دستگاه‌ها، باز هم ظرفیت می‌تواند چند کیلوگرمی متغیر باشد.

وقتی قرار است خودروهای سنگین یا خودروی شاسی بلند را با جک چهار ستونه جابجا کنید، باید ظرفیت بالابری جک بسیار بیشتر از وزن وسیله نقلیه باشد.

در مقابل، جک های چهار ستونه برای خودروهای سنگین، ظرفیت هایی به مراتب بیشتر دارند. ظرفیت بالابری جک جزو مشخصات فنی آن است و باید از فروشنده در این باره سوال کنید.

نکته سوم: سرعت بالا بری جک

یکی از گزینه هایی که در خرید جک چهار ستون اهمیت دارد و با ایمن کار کردن جک در تعمیرگاه مرتبط است، سرعت بالا بری دستگاه می باشد. وقتی صحبت از بهره وری و ایمنی تعمیرگاه به میان می آید، هر ثانیه عملکرد تجهیزات اهمیت پیدا می‌کند.

هرچه تکنسین بتواند وسیله نقلیه را با جک، سریع ‌تر بالا ببرد، زودتر می تواند خدمات تعمیرات یا بازرسی را ارائه بدهد. این یعنی کار مشتری زودتر انجام خواهد شد. فراموش نکنید که سرعت بیش از حد، ایمنی را به خطر می‌اندازد.

بالابری جک های چهار ستونه بر اساس یک چرخنده و حالت آسانسوری انجام می گیرد. یک سرعت متعادل برای بالا بردن وسیله نقلیه توسط جک متعادل است.

استاندارد سرعت بالابری، یک معیار مشخص است به‌ طور مثال، برای ظرفیت حداقل جک های چهار ستونه، سرعتی حدود ۳۰ تا ۳۵ ثانیه کافی است تا وسیله نقلیه به حداکثر ارتفاع برسد.

عدد سرعت بالابری و ظرفیت جک های چهار ستونه می ‌تواند در مدل های مختلف، متفاوت باشد. استاندارد طراحی و ساخت جک های چهار ستونه، یکسان است و سازندگان بر اساس همین مراجع محصولات را تولید می کنند.

نکته چهارم: آسان بودن دسترسی به وسیله نقلیه

چهارمین نکته برای خرید جک چهار ستون این است که بتوانید هنگام استفاده از جک، به وسیله نقلیه دسترسی داشته باشید. اکثر مدل های جک های چهار ستون در چهار طرف، آزاد هستند؛ به این ترتیب، تکنسین ها می توانند به اجزای موتور و سیستم تعلیق جلو اتومبیل دسترسی آسان تری داشته باشد.

وقتی می‌خواهید جک های دو ستونه چهار ستونه بخرید، حتماً به فضای تعمیرگاه خود دقت کنید. سعی کنید حداقل یک متر اطراف ستون های جک آزاد باشد تا تکنسین بتواند در آنجا رفت و آمد کند.

نکته پنجم: مدل جک چهار ستون و قیمت آن

پنجمین و آخرین نکته در خرید جک های چهار ستونه این است که دقیقاً بدانید چه کاربری از آن انتظار دارید؛ کدام مدل ها مناسب شرایط شما هستند و اینکه قیمت جک چهار ستون چقدر است. این ویژگی را با عنوان “تطبیق پذیری” معرفی می‌کنیم.

مدل جک های چهار ستونه بر اساس ظرفیت پیکربندی، ارتفاع بالابری و سرعت حرکت تعریف می شود. برای خرید حتماً مشخصات فنی و ویژگی های جک را از فروشنده سوال کنید.

جک های چهار ستونه باید با شرایط تعمیرگاه مناسبت داشته باشند؛ یعنی جک را برای خودروی سواری می‌خواهید بخرید، یا خودروهای سنگین. شاید نیاز باشد که جک ها را به همراه ابزار یا لوازم جانبی خریداری کنید.

در هر صورت لازم است کارشناسان با تجربه، شما را در زمینه خرید جک دو ستون و چهار ستون راهنمایی کنند. کارشناسان فروش در شرکت پردیس صنعت با تجربه و مهارت لازم، انواع تجهیزات تعمیرگاهی خودرو را به شما معرفی خواهند کرد. برای خرید جک دو ستونه و چهار ستونه کافیست با این شرکت تماس بگیرید.