رادیاتور شو خودرو چیست و چرا اهمیت دارد؟

رادیاتور شو خودرو

رادیاتور شو خودرو

رادیاتور شو خودرو یک دستگاه کاربردی در تعمیرگاه ها است که وظیفه مهمی در تمیز کردن رادیاتور ماشین بر عهده دارد. با استفاده از این دستگاه می توانید به راحتی بخش های مختلف رادیاتور ماشین خودتان را تمیز کنید، بدون اینکه به قطعات و قسمت های دیگر آسیبی وارد شود. دلایل زیادی وجود دارد که بیان می کند چرا باید رادیاتور خودرو را تمیز کنید و این کار چه فوایدی برای وسیله نقلیه دارد.

رادیاتور، بخش مهمی از سیستم خنک کننده موتور خودروی شما است. این دستگاه، به آب یا مایع خنک کننده اجازه می دهد از طریق لوله های کوچکی که توسط هوای ورودی خنک می شوند، به گردش درآیند. این مایع در اطراف موتور داغ شده، می چرخد ​​و با انتقال گرما به داخل رادیاتور، قسمت های فلزی را خنک می کند؛ به این ترتیب، قبل از گردش مجدد، خنک می شود.

تجمع فلز گرم شده و آب در حال تبخیر، می تواند به مرور زمان رادیاتور را مسدود کند، در حالی که پره های رادیاتور می توانند ذرات آلودگی و کثیفی جاده ها و همچنین حشرات، سنگریزه ها و سایر اشیاء را در طول مسیر حرکت، به خود جذب کنند. این موضوع می تواند به مرور زمان به مشکل بزرگی برای رادیاتور ماشین تبدیل شود.

در شرایط فوق، استفاده از خدمات رادیاتور شو در تعمیرگاه های تخصصی خودروهای سبک و سنگین توصیه می شود. در قسمت های بعدی به مهم ترین علت های استفاده از این دستگاه و نحوه عملکرد آن اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در شارژ گاز کولر ماشین که باید بدانید

چرا از رادیاتور شو استفاده کنیم؟

رادیاتور شو خودرو

رادیاتور شو خودرو

بسیاری از سازندگان انواع خودرو پیشنهاد می کنند که حداقل سالی یک بار بیرون رادیاتور ماشین خود را تمیز کنید. همچنین باید هر پنج سال یک بار، رادیاتور خود را کاملاً شستشو دهید تا عملکرد سیستم خنک کننده خودروی شما بهبود یابد. دستگاه رادیاتور شو به همین منظور طراحی شده است.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به رادیاتور و احتمالاً موتور خودرو، انتخاب محصول تمیز کننده و نوع دستگاه رادیاتور شو مهم است. هرگز خودتان شخصاً رادیاتور ماشین را تمیز نکنید. از مصرف سرکه برای این کار خودداری کنید، زیرا اسید استیک، فلز را مستعد زنگ زدگی می کند.

علاوه بر این، هرگز نباید از سفید کننده به عنوان محلول رادیاتور شو استفاده کرد، زیرا هیپوکلریت سدیم (سفید کننده)، فلزاتی مانند فولاد و آلومینیوم را دچار پدیده خوردگی می کند. این کار می تواند منجر به آسیب زدن به منیفولد ورودی، بلوک یا سر موتور خودرو شود و همچنین موجب تخریب واشرهای لاستیکی و مهر و موم می گردد.

یک گزینه ایمن تر برای شستشوی رادیاتور ماشین، محلول هایی است که فاقد مواد شیمیایی و حلال های خشن، پاک کننده سنگین یا مواد خورنده هستند.

محلول های رادیاتور شو، با ویژگی های غیرخورنده و ایمن، برای تمیز کردن آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و سایر فلزات مناسب است. فرمولاسیون برترین محلول های مخصوص تمیز کردن رادیاتور ماشین، حرفه ای طراحی شده اند و سازگار با موتور ماشین هستند.

محلول های قابل استفاده در دستگاه رادیاتور شو می تواند گریس سخت، روغن، آلودگی های ناشی از جاده و سایر مایعات خودرو را تجزیه کند و برای تمیز کردن رادیاتور شما ایده آل است.

دستگاه رادیاتور شو خودرو چگونه کار می کند؟

دستگاه رادیاتور شو عبارت است از یک دستگاه پرتابل که دارای چرخ است تا بتوانید به راحتی آن را در قسمت های مختلف تعمیرگاه خود حرکت دهید. طرز کار این دستگاه بسیار ساده است. دستگاه مخصوص شستشوی رادیاتور ماشین از یک بدنه مقاوم تشکیل شده که دارای دو شیلنگ مخصوص جریان شستشو دهنده می باشد.

در این دستگاه، آب توسط هیترها داغ می شود و دمای آن تا حدود 80 درجه سانتی گراد یا حتی بیشتر هم افزایش می یابد. این محلول داغ از طریق شیلنگ ها به رادیاتور ماشین هدایت می شود تا هر جرم و رسوب را بر سر راه خود از بین ببرد. تمیز کردن تمام مجراهای رادیاتور ماشین باعث افزایش کارایی و راندمان عملکردی آن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع تجهیزات تعویض روغنی خودرو

نکات مهم در خرید و استفاده از دستگاه رادیاتور شو

رادیاتور شو ماشین

رادیاتور شو ماشین

برای خرید یکی از انواع دستگاه های رادیاتور شو در بازار باید به یک سری نکات توجه کنید. معیارهایی که در خرید این تجهیزات به شما کمک می کنند در واقع همان مشخصات فنی دستگاه هستند.

به عبارت ساده تر می خواهیم بگوییم که ابتدا باید نیاز خود را برای خرید دستگاه شستشو دهنده رادیاتور ماشین تعیین کنید و بعد به سراغ خرید از فروشگاه های معتبر بروید.

وقتی می خواهید با رادیاتور شو کار کنید، طبیعتاً باید از محلول تمیز کننده مخصوص همین مدل دستگاه استفاده کنید. طبق دستورالعملی که سازنده این دستگاه به شما می دهد، محلول شوینده را داخل دستگاه بریزید و شرایط را روی عملکرد مناسب تنظیم کنید.

یک اقدام مهم برای استفاده از رادیاتور شو این است که برای به دست آوردن نتایج بهتر، لازم است قبل از شستشو با دستگاه، هر گونه جرم و آلودگی و ذرات درشت، ذرات کوچک که لابه لای پره های رادیاتور به دام افتاده اند را با دستکش خارج کنید. اگر مشاهده کردید که باله های پره ها خم شده اند، با یک ابزار مناسب نظیر پیچ گوشتی، آن ها را صاف کنید و به حالت اول بازگردانید.

برای شستشوی بهتر رادیاتور ماشین، ابتدا با جریان ملایم آب، قسمت های مختلف را بشویید. بعد اجازه دهید خشک شود. در ادامه طبق دستورات داده شده، محلول شوینده را به نسبت مناسب با آب مخلوط کرده و داخل مخزن دستگاه رادیاتور شو بریزید.

شیلنگ های دستگاه را در مسیر زیرین رادیاتور قرار دهید و درب مجرای بالایی را هم با دستکش باز کنید. این جریان محلول شستشو دهنده از بالا وارد می شود و پس از تمیز کردن کل رادیاتور، از قسمت پایینی خارج می گردد.

البته برای اثر بخشی بهتر لازم است پس از پر شدن رادیاتور با محلول تمیز کننده، به مدت 5 دقیقه هر دو مجرا را ببندید تا این محلول در فضای داخلی رادیاتور باقی بماند.

در ادامه، موتور ماشین را روشن کنید تا 15 دقیقه کار کند و این محلول در کل موتور هم به جریان بیوفتد. سپس موتور را خاموش کنید، محلول را تخلیه کرده و باقی مانده ها را در داخل رادیاتور با آب، آبکشی کنید. مراحل قبل را می توانید در این قسمت مجدداً تکرار کنید.

برای خرید دستگاه رادیاتور شو با کیفیت عالی و قیمت مناسب می توانید با کارشناسان فروش در پردیس صنعت تماس بگیرید.