دستگاه دیاگ خودرو چیست و چه مزایایی دارد؟

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو عبارت است از یک سری تجهیزات که برای کدیابی، عیب یابی و آنالیز داده های سیستم رایانه ‌ای انواع خودرو به کار می روند. اگر عبارتی مشابه با تشخیص کامپیوتری خودرو یا عیب یابی رایانه‌ای خودرو هم شنیدید، منظور همان دیاگ خودرو است.

صنعت خودروسازی روز به روز پیشرفت می کند و به همین دلیل رایانه های داخلی و برنامه نویسی پیشرفته و پیچیده آن یک ویژگی استاندارد در خودرو ها محسوب می شود.

تمام این قابلیت ها و ویژگی ها بدان معناست که باید روش ‌های جدیدی برای تشخیص این که خودروها چه مشکلاتی دارند، موتور خودرو در چه وضعیتی قرار دارد و خدمات تعمیرات خودرو چقدر ضروری است، ارائه شود.

دستگاه دیاگ خودرو از جمله تجهیزاتی است که به شناسایی و عیب یابی بخش های رایانه ‌ای و کامپیوتری وسایل نقلیه کمک می کند.

برندهای مختلف خودروسازی در سراسر جهان محصولات و وسایل نقلیه با کیفیت را به بازار عرضه می کند، اما هر وسیله نقلیه ممکن است در طولانی مدت مشکلاتی را تجربه کند. به همین دلیل، تعمیرگاه های تخصصی خودرو های سبک و سنگین به همین منظور طراحی شده اند.

بیایید با هم نگاهی داشته باشیم بر مزایای استفاده از دستگاه دیاگ خودرو و اینکه چرا باید دیاگ زدن خودرو انجام شود و چه کسانی این کار را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در شارژ گاز کولر ماشین که باید بدانید

دستگاه دیاگ خودرو چگونه کار می کند؟

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو عبارت است از قطعات سخت افزاری، تعدادی کابل و سیم و بخش ‌های نرم ‌افزاری که همگی در کنار هم باعث عیب یابی سیستم رایانه خودرو می شوند.

هنگامی که اتومبیل شما دچار عیب یا نقص می شود و اگر چراغ های هشدار روی داشبورد خودروی شما روشن شده اند، باید در اولین فرصت خودرو را به تکنسین یا تعمیرکار نشان دهید.

تکنسین ها افراد آموزش دیده ای هستند که با ابزارهای تشخیصی و نرم‌افزارهای کامپیوتری، سیستم اتومبیل شما را عیب یابی می کنند. شناسایی دقیق مشکلات در وسیله نقلیه، تنها با ابزارها، دستگاه ها و لوازم امکان‌پذیر است. بهترین تجهیزات تعمیرگاهی خودرو می توانند این نیاز را برآورده کنند.

به طور مثال، از ابزارهای تشخیصی می توانید برای کنترل وضعیت گیربکس ها، مخزن روغن و بنزین و اگزوز اتومبیل بهره ببرید. امروزه شاهد آن هستیم که عیب یابی و تشخیص مشکلات، آسان تر و سریع تر شده است.

اکثر خودروهای مدرن، مجهز به رایانه های داخلی پیشرفته، ریز تراشه ها و حسگرهایی هستند، بنابراین برای عیب یابی یا بررسی کدها می توان آنها را به اسکنر تشخیصی و برنامه نرم ‌افزاری متصل کرد. این دقیقاً کارهایی است که با دستگاه دیاگ خودرو انجام می شود.

مزیت اصلی تست تشخیصی با دستگاه دیاگ این است که مشکلات با سرعت و دقت بالا شناسایی شود. این شرایط کمک می‌کند که تعمیرات خودرو در کوتاه ترین زمان به پایان برسد.

تعمیرگاه های تخصصی که دستگاه دیاگ را برای عیب یابی اتومبیل در اختیار دارند، هزینه ‌های نیروی کار را کاهش داده‌ اند. همچنین با استفاده از دستگاه ها مشتریان سریع تر خدمات را دریافت می کنند.

اگر از دستگاه دیاگ خودرو برای عیب یابی یا شناسایی کدهای ایجاد خطا در حافظه و رایانه خودرو استفاده کنید، در همان مراحل اولیه به تعمیرات جزئی نیاز خواهید داشت. به این ترتیب، از تبدیل شدن این مشکل به عیب های جدی تر جلوگیری خواهید کرد. این کار، هزینه های شما را کاهش می دهد.

نحوه کار کردن دستگاه دیاگ خودرو به این صورت است که سیم ها و کابل ها را از طریق پورت ورودی به رایانه اتومبیل متصل می کنند. بخش نرم ‌افزاری می تواند قسمت هایی مانند موتور، شرایط احتراق، عملکرد تزریق سوخت و تعداد دور در دقیقه را به راحتی کنترل نماید.

دستگاه دیاگ اتومبیل برای عیب یابی به کار می‌رود. اگر چه توصیه شده هر سال یک بار اتومبیل را از طریق این دستگاه ها بررسی کنید، یک معاینه ساده از طریق تعمیرکار با تجربه هم می ‌تواند این کار را راه بیندازد. تست تشخیصی از طریق دستگاه دیاگ، یکی از مقرون به صرفه ترین و کارآمدترین راهکارها برای شناسایی مشکل در سیستم خودروی شما به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: رادیاتور شو خودرو چیست و چرا اهمیت دارد؟

مزایای دستگاه دیاگ خودرو چیست؟

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو مزایای زیادی را دارد. هیچ کدام از صاحبان خودروها تمایل ندارند اتومبیل آنها در هر شرایطی خراب شود یا عیب بزرگی پیدا کند. عبیب یابی دستگاه ها قطعات و به خصوص تجهیزات رایانه خودرو، هزینه‌ های زیادی را برای تعمیرات ‌ماشین تحمیل می کند. قبل از آنکه خودتان شخصاً عیب یابی اتومبیل را انجام دهید، بهتر است این کار را به تکنسین ها واگذار کنید.

اگر عیب یابی خودرو را از طریق دستگاه دیاگ انجام دهید در هزینه های شما صرفه جویی می شود. شاید باز کردن کاپوت خودرو و گوش دادن به صدای موتور یا بررسی قطعات کار ساده ای باشد، و شما به تنهایی بتوانید آن را انجام دهید، اما نمی توانید دقیقاً مشکل پیش آمده را تشخیص دهید. به همین دلیل است که می گوییم ماشین را به تعمیرگاه تخصصی ببرید تا تکنسین یا تعمیرکار آن را چک کند.

در تععمیرگاه تخصصی خودروهای سبک و سنگین، دستگاه‌ هایی وجود دارد که تعمیرکار می‌تواند با استفاده از آنها سطح روغن خودرو را چک کند؛ مایع خنک کننده را کنترل کند؛ یا حتی سیستم انژکتور خودروی شما را بازرسی کند.

بررسی خودرو و عیب یابی و مشکلات، همیشه هزینه های کمتری را برای شما ایجاد خواهد کرد. قبل از آنکه خودرو کاملاً خراب شود یا قطعاتی از آن از کار بیفتد، این کار را انجام دهید؛ در غیر اینصورت، هزینه‌ های بیشتری را باید برای تعمیرات یا تعویض قطعات بدهید.

از دیگر مزایای دستگاه دیاگ خودرو، کار کردن راحت با آن است. تعمیرکاران و تکنسین ها با یک آموزش ساده می توانند با این ابزار کار کنند. نحوه کار کردن با دستگاه دیاگ از طریق اتصال کابل ها به پورت ورودی است و اطلاعات به سادگی روی صفحه نمایشگر بارگذاری می شود.

داشتن اطلاعات کامل درباره کدها، اعداد و ارقام فقط از طریق افراد با تجربه امکان پذیر است. برخی از دستگاه های دیاگ خودرو، چند کاره هستند؛ یعنی چند وظیفه را برای عیب یابی اتومبیل ها بر عهده دارند. برخی از دستگاه های دیاگ هم به صورت منحصر به فرد ساخته شده ‌اند که به آن دستگاه دیاگ شرکتی گفته می‌ شود.

اگر نیاز دارید که درباره خرید دستگاه دیاگ خودرو اطلاعاتی به دست بیاورید، یا می خواهید قیمت دستگاه دیاگ را مطلع شوید با کارشناسان فروش در شرکت پردیس صنعت تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را به شما بدهند.