بالانس سنگین چیست و چه اهمیتی دارد؟

دستگاه بالانس سنگین

دستگاه بالانس سنگین

بالانس سنگین به عملیاتی گفته می شود که برای تراز کردن و متعادل کردن چرخ ها و لاستیک ها در انواع خودروهای سنگین انجام می گیرد. تجهیزات پیشرفته ‌ای برای انجام بالانس چرخ خودروهای سنگین به کار می روند.

رانندگی صاف و یکنواخت در گرو داشتن لاستیک های متعادل است؛ به خصوص برای خودروهای سنگین که بارهای مختلف را حمل می‌کنند، این موضوع بیشتر اهمیت دارد.

تمام خودروهای سنگین، لاستیک های قطور و مقاوم دارند، اما این لاستیک ها هر چقدر هم که نو و دست اول باشند، باز هم ممکن است در اولین بار پس از استفاده، اندکی لرزش را ایجاد کنند. در همین شرایط است که باید چرخ و لاستیک ها را بالانس کرد.

بالانس سنگین برای خودروها کمک می کند این وسایل نقلیه باربری در سرعت بالا بدون لرزش حرکت کنند. حتی کوچک ترین اختلال در بالانس لاستیک های خودرو می‌تواند چرخش چرخ و لاستیک را تحت تاثیر قرار دهد.

مهم ترین مشکلی که در این شرایط به وجود می آید این است که وزن، به صورت متوازن در تمام چرخ توزیع نمی‌شود، بنابراین قسمتی، نسبت به بخشی دیگر، سنگین تر خواهد بود.

از دیگر دلایل مهم که نشان می دهد بالانس سنگین در خودروهای باربری کامیون، تریلی و اتوبوس و حتی تراکتورها اهمیت دارد این است که مشکلات ناشی از عدم تعادل، منجر به ارتعاشات آزاردهنده می‌شوند.

همچنین لاستیک های نامتعادل، امکان ساییدگی سریع لاستیک یا سیستم تعلیق را افزایش می دهند، بنابراین همانطور که مشاهده می کنید عملیات بالانس چرخ خودرو فقط محدود به خودروهای سواری نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: بالانس چرخ خودرو چیست و چرا مهم است؟

بالانس سنگین را از بهترین تعمیرگاه خودرو بخواهید

بالانس چرخ خودروهای سنگین

بالانس چرخ خودروهای سنگین

مالکان خودروهای سنگین، صاحبان خودروی تراکتور یا حتی شرکت های پیمانکاری که ماشین آلات و وسایل نقلیه سنگین را دارند، با این مسئله مواجه هستند که برای بالانس سنگین به کدام تعمیرگاه های تخصصی مراجعه کنند، یا چگونه بهترین مکانیک را برای این کار پیدا کنند.

در این قسمت می ‌خواهیم درباره اهمیت استفاده خدمات بالانس چرخ و بالانس خودروهای سنگین از تعمیرگاه های تخصصی اشاره کنیم.

وقتی لاستیک های جدید روی چرخ خودروهای سنگین سوار می شوند، باید توسط مکانیک باتجربه کاملاً تست شوند. این کار برای این است که لاستیک ها متعادل باشد و اگر ارتعاشی یا لرزشی وجود دارد، مکانیک آن را از بین ببرد.

برخی از ارتعاشات، با چرخاندن ساده چرخ ها شناسایی می شوند؛ اما برخی مسائل هم ممکن است وجود داشته باشد که مکانیک، آن را از طریق دستگاه بالانس سنگین تشخیص می دهد. اگر شما هم یکی از انواع خودروهای سنگین را دارید الزاماً باید از بهترین مکانیک برای این کار کمک بگیرید.

هنگام خرید لاستیک های جدید برای خودروی خود درباره نصب لاستیک ها در محل و بالانس چرخ ها با فروشنده صحبت کنید. مراکز تخصصی و تعمیرگاه های خودروهای سنگین، خدمات متنوعی را برای این وسایل نقلیه ارائه می‌دهند که بالانس چرخ و لاستیک ها، یکی از انواع آن است.

فراموش نکنید پس از طی کردن مسافتی مشخص با خودروهای سنگین حتماً نیاز به بالانس چرخ دارید. لاستیک ها را باید به صورت دوره ای بازرسی کنید و مطمئن شوید که متعادل هستند.

پیشنهاد شده که هر دو سال یکبار، لاستیک ها را از طریق مکانیک با تجربه بازرسی کنید. اگر نیاز باشد خدمات بالانس سنگین برای خودروی شما ارائه می شود.

اگر بالانس سنگین انجام نشود چه مشکلاتی به وجود می آید؟

بالانس چرخ خودروهای سنگین

بالانس چرخ خودروهای سنگین

شاید در ذهن خود این سوال را بپرسید که اگر برای وسیله نقلیه خود بالانس سنگین را انجام ندهیم، ممکن است چه مشکلی برای ما به وجود بیاید؟

در همین ابتدای کار بگوییم هر مشکلی که تعادل چرخ های خودروی سنگین شما را بر هم بزند، ایمنی ماشین به خطر می ‌افتد؛ و این شرایط در حالتی که شما بارهای سنگین را با خودرو حمل کنید شدیدتر خواهد شد.

قطعاً نمی ‌پسندید که در اثر یک کوتاهی برای بالانس چرخ ماشین، کنترل خودرو از دست شما خارج شود و دچار حوادث جبران ناپذیر شوید.

در کلام کلی باید گفت اگر بالانس سنگین برای چرخ های خودروی خود را نادیده بگیرید، لرزش در حرکت لاستیک و تایر در هر شرایطی اتفاق می افتد، و در اثر بی توجهی شما این لرزش ها بیشتر و بیشتر می شوند.

عدم تعادل لاستیک ها، آنها را از حالت سازگار بودن با محور چرخش خارج می ‌کند. خمیدگی باعث آسیب زدن به لاستیک می شود؛ گاهی این آسیب ها به قدری شدید می‌شوند که نمی توانید با بالانس چرخ هم آنها را برطرف کنید.

در صورت عدم رسیدگی به بالانس چرخ خودروهای سنگین، آسیب‌ هایی به یاتاقان و سیستم تعلیق خودرو وارد می شود. این آسیب ها به تدریج پیشرفت می ‌کنند و به جایی می رسید که  خودرو در مسیر حرکت از کار می افتد و مجبور هستید کار خود را چند روزی تعطیل کنید تا قسمت های آسیب دیده تعمیر شود.

برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به تمام قطعاتی که با محور چرخ های لاستیک ها در ارتباط هستند، به بالانس سنگین اهمیت بدهید.

تجهیزات تخصصی تعمیرگاهی مخصوص خودروهای سنگین از طریق شرکت پردیس صنعت تأمین شده است. کافیست به تعمیرگاه هایی مراجعه کنید که انواع دستگاه بالانس سبک و سنگین را دارند و خودروی شما را به نوعی پشتیبانی می کنند.

بیشتر بخوانید: لاستیک درار سنگین + نکات مهم برای خرید

خرید اینترنتی تجهیزات بالانس سنگین

تجهیزات بالانس چرخ جزو تجهیزات آپاراتی خودرو محسوب می‌شود. بالانس چرخ خودروهای سواری و بالانس سنگین، دو خدمت متفاوت هستند که در تعمیرگاه های تخصصی اتومبیل ارائه می‌شوند. اگر صاحب تعمیرگاه خودروهای سنگین هستید می توانید تجهیزات بالانس چرخ را از شرکت پردیس صنعت تهیه نمایید.

در کنار تجهیزات بالانس چرخ خودروهای سنگین و بالانس سواری و سایر تجهیزات آپاراتی نظیر لاستیک درار انواع دستگاه بالانس روکار، نیتروژن ساز، تابگیر رینگ، تنظیم باد دیجیتال ارائه می شوند. همچنین می توانید دستگاه های مخصوص تعویض روغنی، صافکاری و نقاشی و غیره را از این شرکت خریداری کنید.

با خرید اینترنتی تجهیزات تعمیرگاهی خودروهای سنگین در وقت و هزینه های خود صرفه جویی می کنید. برای مشاوره خرید یا دریافت قیمت دستگاه بالانس سنگین با کارشناسان شرکت پردیس صنعت تماس بگیرید.