جک دو ستون چیست و چگونه بهترین مدل را بخریم؟

جک دو ستون چیست

جک دو ستون چیست

جک دو ستون یا به اصطلاح، بالابر دو ستونه، یکی از مهمترین تجهیزات تعمیرگاهی خودرو محسوب می‌شود و کارایی زیادی در زیروبندسازی انواع خودرو دارد. همانطور که از نام این تجهیزات می‌توان متوجه شد، بالابر دو ستونه، مسئولیت های سنگینی را برای جابجایی خودروها به سمت بالا و پایین برعهده دارد. تکنسین هایی که در این حوزه کار می‌کنند، برای خدماتی از جمله زیروبندسازی خودروها، تعویض لاستیک ها و بازرسی قطعات زیر ماشین، از بالابرها استفاده می کنند.

صاحبان تعمیرگاه‌های خودرو نسبت به مجهز کردن تجهیزات خود اهمیت زیادی قائل هستند. خرید جک دو ستون با قیمت مناسب و کیفیت عملکردی بالا، از جمله نیازهای ضروری محسوب می شود.

نکات ریز و درشت متعددی وجود دارد که باید هنگام خرید بالابرهای دو ستونه به آن توجه کنید. شاید اولین معیار برای شما، قیمت جک دو ستون باشد؛ اما نباید از سایر فاکتورهای موثر در خرید بالابرهای دو ستونه مخصوص تعمیرگاه های خودرو غافل شوید.

از آنجایی که انواع جک های دو ستونه هیدرولیک و جک های ماردونی در بازار وجود دارند و قیمت هر کدام متفاوت است، نیاز دارید یک سری قواعد را برای خرید این تجهیزات در نظر بگیرید. اگر تجربه ای برای خرید جک دوستون هیدرولیک یا ماردونی ندارید، از کارشناسان با تجربه کمک بگیرید.

در همین ابتدای بحث لازم است خاطرنشان کنیم خرید جک های دو ستونه، کاملاً با خرید جک های دو ستونه کارکرده یا دست دوم متفاوت است، اما می‌توانید از همین نکات به عنوان دستورالعمل یا راهنمای خرید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بالانس چرخ خودرو چیست و چرا مهم است؟

ویژگی‌ ها و مشخصات جک دو ستون

قبل از اینکه نکات مهم در خرید جک دو ستون را عنوان کنیم، مرور کوتاهی بر ویژگی ها و مشخصات ظاهری آنها خواهیم داشت.

جک های دوستون، همانطور که از نام آنها مشخص است، بالابرهایی هستند که از دو ستون عمودی تشکیل شده که هر دو ستون روی یک پایه قطور در دو طرف سوار شده ‌اند. بازوهای منتقل کننده بر روی ستون ها نصب شده و با استفاده از یک پنل کنترل که از برق، انرژی می‌گیرد، به سمت بالا و پایین یا چپ و راست حرکت می کند.

انواع جک های دو ستونه، طراحی نسبتا مشابهی دارند اما نحوه عملکرد آنها می تواند تفاوت های جزئی با هم داشته باشد. بازوهای جک دو ستون، مسئول حرکت دادن خودروها در تعمیرگاه های خودرو هستند.

خودرو روی بازو قرار می گیرد و اپراتور از طریق پنل کنترل و دکمه های مخصوص، بازوها را روی جک یا بالابر حرکت می دهد. با این توصیف می‌توان پیش‌بینی کرد که هرچه بالابرهای دوستون، قوی تر و محکم تر باشند، ظرفیت بیشتری برای جابجایی خودروها دارند.

نکات مهم در خرید جک دو ستون (نو و کارکرده)

خرید جک دو ستون

خرید جک دو ستون

نکته اول: جک های دو ستون را باهم مقایسه کنید

اگر به دنبال خرید بهترین تجهیزات تعمیرگاهی خودرو هستید و می خواهید جک دو ستون با کیفیت و با قیمت مناسب را بخرید، در مرحله اول نیاز دارید که انواع جک ها و بالابرهای دو ستونه موجود در بازار را با هم مقایسه کنید. برخی از جک ها یا بالابرها، دو ستونه و برخی دیگر چهار ستونه هستند. نحوه حرکت بازوهای هر نوع از این تجهیزات می تواند متفاوت باشد.

جک های دو ستون و بالابرها از نظر ابعاد و اندازه پایه جک با هم فرق دارند، بنابراین هنگام خرید باید دقت کنید که این جک در تعمیرگاه شما چه مقدار فضا را اشغال خواهد کرد.

برخی از جک های دو ستونه در قسمت پایه، دارای چرخ های متحرک هستند که در صورت لزوم قفل می شود. خرید جک های چرخدار یا بدون چرخ به این بستگی دارد که نحوه استفاده شما از آن در تعمیرگاه چگونه است.

به طور کلی، انواع جک دو ستون هیدرولیک یا ماردونی را باید به گونه ای انتخاب کنید که نهایت ایمنی را برای تعمیرگاه شما فراهم کند. این موضوع برای خرید جک دو ستونه دست دوم هم حائز اهمیت است.

نکته دوم: ظرفیت بالابری جک را بررسی کنید

دومین مرحله برای خرید جک دو ستون این است که دقیقاً بدانید این بالابر چقدر ظرفیت دارد. جک های دو ستونه، چیزی نزدیک به حداقل 2700 کیلوگرم را می ‌توانند جابجا کنند. ظرفیت این جابجایی می تواند تا حدود ۵۰۰۰ کیلوگرم هم افزایش داشته باشد. بسته به اینکه چه مدل خودروهایی را در تعمیرگاه خود پشتیبانی می‌کنید، ظرفیت بالابرهای دو ستونه می تواند متغیر باشد.

از آنجایی که با قرار گرفتن خودرو روی بازوهای جک های دو ستونه، بیشترین وزن آن در قسمت تکیه گاه روی بازوی اعمال می‌شود، دقت کنید که خودرو از کدام قسمت توسط جک به سمت بالا انتقال می یابد.

در برخی از عملیات زیروبندسازی، بیشترین وزن خودرو به سمت جلو است و در برخی دیگر ممکن است این وزن به سمت عقب متمایل باشد. بنابراین بازوهای جک باید توان تحمل این توازن بار را داشته باشند.

نکته سوم: شکل ظاهری ستون ها و پایه های جک چگونه است؟

سومین نکته برای خرید جک دو ستون، توجه به شکل ظاهری آن است. در انواع مدل‌های مختلف، این نوع بالابرها از نظر شکل ستون ها و پایه ها با هم تفاوت هایی دارند. طراحی ظاهری، در مقاومت بالابر و توانایی تحمل بار تأثیرگذار است. جک های سبک تر و مقاوم تر برای خرید پیشنهاد می شوند، به شرطی که کیفیت لازم را در طولانی مدت داشته باشند.

نکته چهارم: روش بالابری جک چگونه است؟

وقتی می‌خواهید جک های دو ستون را بخرید، به این نکته توجه کنید که جک از چه سیستمی برای بالابری استفاده می کند. بالا بردن بر اساس روش هیدرولیکی یا بالابری از طریق کابل یا زنجیر، هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

اگر جک های دو ستونی را بخرید که بر اساس سیستم زنجیر یا کابل، بالابری را انجام می دهند، توجه کنید کوچکترین فرسودگی در کابل های زنجیر یا قرقره ها می تواند مشکلاتی فاجعه‌ آمیز را به دنبال داشته باشد.

در هر صورت پس از خرید هر کدام از بالابرهای دو ستونه، هم باید بازرسی روزانه انجام دهید و هم به صورت سالانه تمام قسمت ها را چک کنید.

چگونه از جک دو ستون به صورت ایمن استفاده کنیم؟

بالابر دو ستون

بالابر دو ستون

اکنون که با مهم ترین نکات در خرید جک های دو ستون آشنا شدید، شاید به این موضوع هم علاقه مند باشید که بدانید چگونه با حداکثر ایمنی با این جک ها کار کنید. در ادامه چند نکته مهم را بررسی می کنیم که به شما در این زمینه کمک خواهند کرد:

  • هرگز از جک های دو ستونه بدون پایه استفاده نکنید. پایه، یک تکیه گاه محکم برای بازوها محسوب می شود که در صورت عدم وجود آن، امکان سقوط خودرو افزایش خواهد داشت.
  • قبل از استفاده از جک دو ستونه، حتماً مقدار وزن بالابری را بسنجید. هرگز بیشتر از حداکثر ظرفیت بالابری جک از آن کار نکشید.
  • کار کردن با جک های دو ستونه حتماً به تجربه و مهارت نیاز دارد. تکنسین هایی که این کار را انجام می دهند باید در این کار ماهر باشند و بدانند در صورت بروز مشکل، چگونه آن را برطرف کنند.
  • جک های دو ستونه را در تعمیرگاه در مکانی قرار دهید که حداقل رفت و آمد را داشته باشد؛ چرا که این جک ها در صورت عدم رعایت ایمنی کارگاه می توانند خطر آفرین باشند.
  • قیمت انواع جک های دو ستون متفاوت است. قبل از خرید درباره برند تولیدکننده، ویژگی ها و مشخصات فنی آن با فروشنده صحبت کنید.

اگر سوالی در مورد خرید جک دوستون دارید یا می خواهید قیمت تجهیزات تعمیرگاهی خودرو را بررسی کنید، کارشناسان فروش در فروشگاه پردیس صنعت آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.