پنج نشانه مشکل موتور

چاپ

پنج نشانه مشکل موتور

خیلی از ما تجربه کرده ایم که در ترافیکی گیر افتاده ایم و چراغ هم احتمالا قرمز است چیزی می شنوید. صدای غژغژ کردن است؟ علت این صدا چیست؟ از کجاست؟ آیا از خودروی منه؟ آیا مشکل از موتور خودروست؟ تو را خدا مشکل از موتور نباشه. فقط مال تهویه هواشه. یا حتی از خودروی من ممکنه نباشه. خودرویی در خط کناری به نظر مشکل داره. شرط می بندم که مشکل از آن خودرو هست.

با هر صدا، بو یا حس عجیبی از رانندگی این واقعه تکرار می شود. آیا خودرو حرکات تند و تیزی به اطراف داره؟ آیا مجبوریم باقی مسیر پیاده بریم. موتور بوی عجیبی می ده؟ شاید به خاطر اینه که کل شهر داره بو می ده. چراغ موتور را سریع چک کنید؟ بویی می آد احتمالا سرپوش گاز شل شده و البته اگر صدای عجیبی را می شنوید صدای رادیو را بلند می کنید و غرق در آن می شوید تا دیگه صدایی را نشنوید.

اما وضعیت پیش آمده پیامد خطرناکی می تواند داشته باشد. با هر صدا، بو و چراغ روشنی در داشبورد ما روزهایی را می بینیم که بدون خودرو باید به سر کار برویم و پولی که باید از کیف پول هایمان همچون میمون بالداری در جلیقه ای قرمز و کلاهی مسخره پر بکشه.

اینجا تعدادی از نشانه های ترسناک مشکل موتور را با علل احتمالی آن آورده ایم. خوب مشخصه که تقریبا همه این موارد نیاز به توجه فوری داره اما نیاز نیست که وحشت کنید. مگر اینکه واقعا میمون هایی را در حال پرواز ببینید آخه اونا وحشت زده ان!

5- چراغ های هشداردهنده

اگر خودرو به طور مناسبی کار می کنه این چیزی است که آدرا فوردین می گوید در مورد اینکه چه چیزی زنان درباره خودرو می دانند زنان می گویند سلام، صبح بخیر چراغ ها. موتور را آتیش می کنند و چراغ های داشبورد همچون کارناوالی می شوند. این کامپیوتر خودروست که داره هر چیزی را چک می کنه. یکی یکی هر یک از چراغ ها خاموش می شوند و آماده می شوید برای راندن.

اگر آنها خاموش نشوند نشانه بدی است. هم می تونه بد باشه یا خیلی بد بسته به اینکه چراغ چه مدت روشن باقی بمانه. این چراغ ها به سنسورهایی متصل شده اند تا هر چیزی که در خودرو دارد کار می کند مورد نظارت قرار دهند. اگر چیزی به نظر برسه که مشکلی داره کامپیوتر از این چراغ ها استفاده می کنه تا به شما درباره آن مسئله هست حرفی بگه.

چراغ ها احتمالا می خواهند توجه شما را به این موارد جلب کنند:

روغن یا سطح پایین روغن را بررسی کنید.

فشار روغن کم

موتورها را بررسی کنید.

لامپ موتور را چک کنید احتمالا مهمترین چراغ برای مشکل های خودروست چون می تونه معانی بسیار متفاوتی داشته باشه. از اینکه شما درب قسمت سوخت را به اندازه کافی محکم و درست نبسته اید تا اینکه پیستون ها به پرواز درآمده اند و به هوا پرتاب شده اند. ساده ترین روش برای یافتن اینکه چه چیزی چراغ می خواد بگه اینه که وسیله خود را با ابزار اسکن بررسی کنید. دستگاه عیب یاب یا دیاگ همچون ماشین حسابی است و با پورت ارتباطی به خودرو متصل می شود. بعد از اینکه بر اساس دستورالعمل عیب یاب، خودرو را اسکن شد و با کامپیوترهای خودرو ارتباط برقرار کرد واقعا به چیزی پی می برند تا چراغ به روشن شود.

می توانید این ابزار را از قطعات یدکی با قیمتی کمتر از 100 دلار بخرید اما اگر چنین قصدی ندارید به تعمیرات بروید جایی که تکنسین از دیاگ استفاده می کند تا مشکل را شناسایی کند.

4- حرکت تیز

رانندگی باید نرم و سبک باشد. اگر خودروی شما قفل شود یا تیز باشد نشانه بسیار قوی از مشکل موتور است. می تواند به علت جرقه نامناسب شمع، مسدود شدن خطوط سوخت یا فیلتر سوخت، خوانش اصلی کامپیوتر از موقعیت نامناسب رانندگی یا بسیاری از عواقب دیگر باشد.

به علاوه دور برداشتن زیاد شتاب که از کنترل خارج هستند موقعیت هایی می باشند که باید از یک تکنسین واجد شرایط بخواهید تا آن را بررسی کند و تا جایی که می تواند زودتر آن را تعمیر کند.

نگهداری پیشگیری کننده شامل تغییر منظم روغن و تعویض تسمه در فاصله های توصیه شده است تا به شما کمک کند تا از خطر قرار حفظ شوید.

3. صداهای نامناسب

می دانید عمو بارنی چگونه این همه صدا را در روز شکرگزاری ایجاد می کند که شاید او فکر می کنه که خنده داره؟ خوب، اگر خودروی شما به نظر مانند عمو بارنی باشه به نظر می رسه که دچار مشکل جدی شده اید.

ضربات پیوسته و آهسته یا ترکیدنی که به نظر مانند کاری است که بارنی برای خم کردن زانویش انجام می دهد (که هرگز هم اتفاقی هم نمی افتد) برای نمونه می تواند نشان دهنده انفجاری باشد که درون سیلندرهای موتور رخ داده است. هنگامی اتفاق می افتد که گازوییل قبل از موعد مقرر در اتاقک احتراق سیلندرها مشتعل می شود و می تواند به طور بالقوه منتج به آسیب شدید پیستون شود.

اگر صدای تیزی را هنگامی که تلاش می کنید تا خودروی خود را روشن کنید می آید موتور استارتر ممکن است نیاز داشته باشد تا تنظیم یا تعویض شود. اگر این صدای تیز را هنگامی که دارید دنده را تعویض می کنید می شنوید می تواند زمان جایگزین کردن دنده باشد! به نظر آن طور که به نظر می رسد شنیدن صدا جالب نباشد. و اگر دارید با دنده دستی کار می کنید به عمو بارنی گوش ندهید هنگامی که داره می گه که صدا را دنبال کنید تا آن را پیدا کنید.

در بیشتر موارد صدای نسبتا کمی از خودرو یا عموبارنی می آید که مانند صدای یک تیک تاک کردن خفیف یا کلیک کردن می باشد که ممکن است عادی باشد. خودروهایی با سوپاپ های غلتکی (roller rocker) در دنباله سوپاپ برای نمونه صدای تیکی را ایجاد می کند. وسایل نقلیه ای که در آنها سوخت تزریق می شوند صداهای کمی ازکلیک های قابل شنیدن را از انژکتورها تولید می کنند.

اگر شک دارید به دقت گوش دهید و سعی کنید تا به سمت ناحیه عمومی صدا نزدیک شوید و سپس تلاش کنید تا جزییات بیشتری به یک خدمات حرفه ای واجد شرایط ارائه دهید.

2- بوی نامناسب

خودروها به ندرت بوی دلپذیری دارند. آنها سوخت گازوییلی یا دیزلی می سوزانند وفلزات داغی در زیر کاپوت آنها قرار گرفته است. شاید هم برادر شما قبل از اینکه روی صندلی خودرو بنشینه یک غذای پر سیر خورده. البته کار زیادی درباره برادرتان که کنارتان نشسته نمی توانید انجام بدهید به غیر از اینکه همه پنجره ها را باز کنید و بر روی زمان مصرف نهار وی نظارت کنید اما هر خودرویی که بویی وارد اتاقک خودرو می شود بیان کننده وجود یک مشکل است.

بو ممکن است نشان از نشتی روغن یا ماده سرد کننده از سیستم های آب بندی شده باشند و یا ممکن است نشان دهنده گازهای خروجی خطرناکی باشد که به فضای داخلی خودرو وارد شده. خروجی اگزوز خودرو و کامیون دارای گازهای سمی مانند مونوکسید کربن باشد که زمانی که وارد خودرو می شوند همچون مانند این می ماند که در پشت سر خودرو ایستاده اید و بوی خارج شده از اگزوز را تنفس می کند بنابراین نیاز است تا تعمیر شوند. در این وضعیت با کمی حالت خواب خود مبارزه کنید. خواب آلودگی زیاد. این به خاطر مونوکسید کربنه دوستان. حداقل پنجره سمت خود را باز کنید.

بوی سوختن لاستیک می تواند به معنای این باشد فرسودگی دودزایی ایجاد شده است یا می تواند به شما بگوید که تسمه های درایو یا تسمه های جانبی که در زیر کاپوت قرار گرفته اند آسیب دیده یا شل شده یا دچار پارگی شده اند. این می تواند بدین معنی باشد که شلنگ لاستیک دارد مایع هایی را حمل می کند در تماس با چیزی قرار گرفته که در حقیقت نباید قرار می گرفته چیزی که بسیار داغ است و باعث ذوب شدن لاستیک می شود.

در هر مورد ایده خوبی است که زودتر اقدامی کنید به جای اینکه بعدا چون این بوهای نامناسب بعدا بتوانند در ارتباط با جزیی حیاتی تر و گران تر باشند.

1.  نشانه های دود

دودی که از جلو یا عقب خودرو می آید در هر دو مورد خوب نیست. اما دود خارج شده از اگزوز با رنگی که می فرستد در تلاش است تا به شما چیزی بگوید که جایی مشکلی هست. اینجا بخشی از این حلقه رمزگشای این راز را آورده ایم:

دود آبی: روغن که از راههای در نظر گرفته شده درون موتور خارج شده و با سوخت قاطی می شود و می سوزد. البته می توانید همیشه روغن موتور را به محل اتصال میل لنگ اضافه کنید تا از اینکه سوخته شود جلوگیری به عمل آید (و باعث آسیب جدی و خطرناک به موتور شود) اما نکته هوشمندانه این است که خودرو را از نظر قسمت های آب بندی شده آسیب دیده یا فرسوده بررسی کرده و تعمیر کنید.

دود سفید: جمع شدن آب یا ضد یخ که با سوخت ترکیب شده است. دوباره با افزودن ماده سردکننده یا ضدیخ به سیستم خنک کننده خودرو می توانید خودروی خود را از گرم شدن زیاد حفظ کنید تا جایی که به یاد داشته باشید تا تغذیه مخزن را حفظ کنید اما حرکت خردمندانه این است که آن را تا جایی که ممکن است زودتر بررسی کنید.

اگر دود از زیر کاپوت خارج می شود احتمالا بدین معنی است که شما به دود سفید خارج شده از اگزوز اعتنایی نکرده اید و هم اکنون موتور بیش از حد گرم شده است یا ممکن است به طور کامل فراموش کرده اید تا ماده ای سردکننده را در کل اضافه کنید و موتور بیش از حد گرم شده است.